Tropikalny Ogród Przypraw


Comments Off | Last Update: August 23, 2013

Lone Crag Villa, Lot 595 Mukim 2, Jalan Teluk Bahang, 11100 Penang, Malaysia

Tropikalny Ogród Przypraw mieści się na terenie dawnej plantacji kauczuku. Przeobrażenie zapuszczonego terenu po plantacji w kwitnący ogród zajęło założycielom państwu Wilkinson i ich przyjaciołom półtora roku. Na terenie muzeum w piękny sposób połączono naturalne piękno nadmorskiej doliny z ponad 500 gatunkami tropikalnych roślin. Przy pracach nad ogrodem starano się zachować jak najwięcej oryginalnej flory i fauny tego obszaru. Wiele kauczukowców pozostawiono na miejscu, aby dawały cień gościom wędrującym po ogrodzie. Ważną rolę w ogrodzie odgrywa woda. Wszędzie słychać szmer wody poprowadzonej wieloma strumykami od niewielkiego wodospadu.

Malezyjski ogród oferuje zwiedzającym 3 specjalnie przygotowane trasy: szlak dżungli, szlak przypraw oraz szlak ozdobny. Szlak Przypraw zawiera ponad 100 odmian tropikalnych przypraw i ziół, używanych także jako lekarstwa, barwniki i perfumy. Na tym szlaku goście znajdą rónież instalacje artystyczną w kształcie dużego globusa nazwaną "Przyprawy Świata" i pomalowaną przez lokalnych artystów. Szlak Ozdobny charakteryzuje się tropikalną roślinnością, która wyróżnia się walorami estetycznymi. Goście znajdą tu majestatyczne palmy, przepiękne kwiaty krzewy ozdobne. W tej części ogrodu znajduje się ogromna huśtawka oraz wodospad. Szlak Dżungli to ścieżka wiodąca nieco pod górę, pokryta bujną roslinnością lasu deszczowego. Można tutaj znaleźć dzikie orchidee, niższe palmy i inne znaczące elementy flory dżungli. Niektóre z roślin prezentowanych na tym szlaku są w innych miejscach wykorzystywane na skalę przemysłową przez lokalną ludność.

Oprócz tras ogród oferuje mniejsze obszary tematyczne jak na przykład: - ogród wodny - zawiera rośliny wodne; - cukrowy taras - zawiera odmiany palm, z których wytwarzany jest cukier; - ozdobna dolina - kwitnące kwiaty, drzewa, krzewy i zioła; - ogród bambusowy - rośliny tworzące zbite grupy; - imbirowy spacer - rośliny z najpiękniejszymi kwiatami; - taras przypraw - rośliny cenione za swoje walory lecznicze i kulinarne; - spacer wśród paproci - rośliny powstałe nawet 400 milionów lat temu; - bananowy brzeg - rośliny z bardzo dużymi liśćmi i kolorowe kwiaty.

Właściciele ogrodu bardzo duży nacisk kładą na ekologię. Wszystkie nawozy są w pełni naturalne. Szkodniki eliminowane są również naturalnymi metodami. Śmieci pozostawiane przez gości w licznych koszach rozmieszczonych na terenie ogrodu są kierowane do ponownego przetworzenia. W czasie tworzenia ogrodu użyto głównie odzyskanych materiałów budowlanych pochodzących z rozebranych domów i sklepów z antykami. Pracownicy ogrodu pochodzą z jego okolicy. Zarządzający ogrodem twierdzą, że chcą być przyjaznym sąsiadem. Taka też opinia panuje o ogrodzie wśród lokalnej społeczności.

Przy Tropikalnym Ogrodzie Przypraw, funkcjonuje restauracja, sklep z pamiątkami oraz sklep z roślinami.

Godziny otwarcia

Codziennie od 9.00 do 18.00
Ostatni goście wpuszczani są o 17.30

Ceny biletów

Bilet rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci): RM35 (bez przewodnika), RM55 (z przewodnikiem).
Dorosły: RM14 (bez przewodnika), RM22 (z przewodnikiem).
Dziecko do lat 12: RM8 (bez przewodnika), RM8 (z przewodnikiem).
Dziecko do lat 4: wstęp bezpłatny.
Darmowy parking.